20 Adımda Stresten Kurtulma

Stres genellikle öfkemizi dışa vuramadığımız zamanlarda yaşadığımız bir durumdur. Mutsuz olmanın temel sebepleri arasındadır ve depresyonun en büyük belirtilerindendir. Kişi stresin boyutuna göre hayattan keyif almamaya başlar ve olumsuz düşüncelere kapılır. Bu durumdaysanız listemizde ki 20 stresten kurtulma yöntemi sayesinde bir nebze olsun sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

20

Sağlıklı olduğunuz emin olun, herhangi bir sağlık probleminiz nedeniyle stres yaşıyor olabilirsiniz.

19

Temiz hava alın bunun için koşu parkında her gün yarım saat yürümenin faydası olacaktır.

18

Güvenebileceğiniz ve samimiyetine inandığınız iyi arkadaşlıklar kurun. Yapılan araştırmalara göre iyi ilişkilere sahip kişiler duygusal açıdan daha mutludur.

17

Aklınızdan negatif düşünceleri çıkarın ve sadece olumluya odaklanın. Baş edilemez ve çıkılamaz bir işin içindeyseniz olaya pozitif bakmaya çalışın

16

Stres anında kendinizi kontrol edebilmek için içinizden 10’a kadar sayın ve derin bir nefes alın. Derin bir şekilde nefes alıp vermenin, rahatlatıcı etkisi vardır.

15

Sizi rahatlatacak ve hayallere sürükleyecek düşük ritimler de şarkı dinleyin. Müzik yerine doğayı, kuşları veya yağmuru size dinletmeye yardımcı sitelerde var rainymood gibi.

14

Bazen hıncınızı bir şeylere vurarak çıkartmak en etkili çözümdür. Ağırlık kaldırın ve sizi zorlayana kadar kaldırmaya devam edin bırakacağınız zamanda hızla yere çakın! Bu yöntemi alt kat komşunuz varsa sakın ha denemeyin!

13

Gün içerisinde her darlık hissettiğiniz zamanda yüzünüze soğuk su çarpın ve derin nefes alın. Yaz sıcağı da strese davetiye çıkarır, yazları saçlarınızı, ensenizi ve kollarınızı ıslatın.

12

Çalışıyorsanız ve işinizin zorlukları sürekli üzerinize geliyorsa, her hafta pikniğe çıkın. Mümkünse piknik alanı şehir dışında, kalabalık olmayan temiz havanın olduğu yeşillik alanlarda olsun.

11

Karanlık ve sessiz bir odaya yatın ve penceren dışarıya doğru bakın. Stresten kurtulma aşamasında sessizlik önemlidir.

10

Odanız beyaz ışıklara sahipse mutlaka onları sarıyla değiştirin. Beyaz ışıklar baş ağrısına davetiye çıkaran en önemli unsurlardandır.

9

Dertlerinizi içinizde biriktirmeyin, güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya yakınınıza tüm derdinizi dökün gitsin. Eğer çevrenizde dert ortağı olacağınız biri yoksa bunu sanal ortamda yazarak dile getirebilirsiniz.

8

Daha önce hiç denemediğiniz bir yemeği İnternet üzerinden öğrenin ve kendi çabanızla yapmaya çalışın.

7

Sizi eğlendirecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız komik filmler izleyin. Beklentinizi karşılaması açısından en iyi komedi filmlerine bu listeden bakabilirsiniz. İmdb puanı kullanıcı oylarıyla belirlenir, bu yüzden yüksek puanlı filmleri tercih edin aksi halde yanlış film seçimi sizi dahada sıkabilir.

6

Takıntı haline getirdiğiniz can sıkıcı düşünceleri aklınızdan çıkarmaya çalışın. Yakın zamanda sıkıntılı bir gün sizi bekliyorsa o günün tarihini telefona ayarlayın yeter, geriye kalan her şeyi unutun gitsin.

5

Yaptığınız işlerden hiçbir zaman pişmanlık duymayın ve utanmayın.

4

Her şeyden önemlisi sabırlı olmayı öğrenin, kuyruklarda beklemek canınızı gereksiz yere sıkmasın.

3

Enerji içeceği ve kahve gibi kafein içeren meşrubatlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın.

2

Uyku saatlerinizi alarma kurarak o saatlerde uyuyup, o saatte kalkın. Yeterli uykuyu alamadığınızda gün boyu stres ve sıkıntıyla mücadele edersiniz. Ancak dengeyi iyi ayarlamalısınız, fazla uykuda yorgunluk yapar.

1

Geleceğe yönelik planlamalarınızı yapın ve hayalini kurun. Hedeflerinize ulaştığınızda neler yapabileceğinizi bir düşünün ve kendinizi bu şekilde mutlu etmeye çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here