5 Maddede Kirazın Faydaları

Bu iştah açıcı ve ağız sulandırıcı kırmızı meyvelerin faydalarını hiç merak ettiniz mi ? Kirazın faydaları diğer meyveler ile kıyaslandığında bir çoğundan daha öndedir ve üstelik diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Çünkü yarısından fazlası sudur ve tatlı ihtiyacının giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olur. O halde gelin kirazın ön plana en çıkan en önemli faydalarını birlikte inceleyelim!

5. Uyku

kirazin-faydalari
Kiraz içerdiği melatonin sayesinde vücudun uyku düzeninin korunmasını sağlar. Aslında insan vücudunun kendiliğinden melatonin üretmesi mümkündür. Ancak çoğunlukla televizyon ve parlak ışık yüzünden vücuttaki melatonin seviyesi azalır. Bu durumda yatmadan önce kiraz yiyerek uykuya geçiş sürenizi kısaltabilirsiniz.

4. Kilo Düzeni

kiraz-kilo
Yarım kilo kiraz yalnızca 300 kalori içerir. Yani 100 gram yiyeceğiniz bir kiraz, sabahları tükettiğiniz tek bir dilim ekmekten bile daha hafiftir. Çünkü kirazın yüzde 80’e yakını sudur.

3. İltihaplar

kiraz-iltihap
Uzun süredir İsviçre’de yapılan bilimsel araştırmalar, kirazın iltihap oranını arttıran enzimleri baskıladığını ortaya koydu. Birçok doktora göre 15 tane kiraz yemek tek bir aspirin içmekten daha fazla etkiye sahip.

2. Unutmak Yok!

kiraz-bas

Yaşınız ilerledikçe beyin hücreleriniz arasındaki etkileşim giderek azalmaya başlar ve bu durumda unutkanlık problemi yaşayabilirsiniz. Bu sorunun önüne geçmek için kiraz, çilek ve portakal önerilir. Çünkü bu meyveler içerdiği antioksidan sayesinde hafıza sorununu gidermeye yardımcı olur.

1. Kolesterol Dengeleyeci

kiraz-gut
Binbir derde deva olan bu sevimli kırmızı meyveler, aynı zamanda kolesterol hastaları içinde oldukça faydalıdır. Kan şekerini düşürdüğü gibi kolesterolü de dengelemeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here