Dünyadaki En İlginç 5 Batıl İnanç

Hala dünyanın çeşitli yerlerinde saçma ve bir o kadar ilginç batıl inançlar bulunuyor. Bu inançların tarihi çok eski zamanlara dayanıyor ve genellikle inancın istediği sağlanmadığında kötü şeyler olacağına inanılıyor. Ülkemizde de bir hayli yaygın olan bu batıl inançlardan bazılarını bu listemizde bir araya getirdik.

5. Evde Şemsiye Açmak

Dünyanın birçok ülkesinde evde şemsiye açmanın kötü ruhları toplayacağı ve uğursuzluğun o eve hakim olacağına inanılıyor. Şemsiye inancının Türkiye’de de bir hayli yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

4. Nazar Değebilir!

nazar-inanc

Muhtemelen ülkemizde sıkça tanık olduğunuz nazar, sadece Türkiye’de değil neredeyse her ülkede biliniyor. Nazar boncuklarını takan kişinin mavi gözlü ve bedduacı insanlardan korunacağına inanılıyor.

3. Doğum Gününde Dilek Tutmak

dogum-gunu-mum

Pasta yenmeden ve mumlar üflenmeden önce doğum günü kutlanan kişi içinden olmasını istediği bir dilek tutar. Eğer kişi bu dilediği tuttuktan sonra başkasıyla paylaşırsa dilek gerçekleşmez. Muhtemelen hepimizin yaptığı dilek tutma olayı da maalesef batıl inançlar arasındadır.

2. Uğur Böceği Şans Getirir

ugur-bocegi-batil-inanc
Adından da anlaşıldığı üzre çocukluk yıllarımızdan beri uğur böceğinin bize şans getireceği söylenmiştir. Belkide buna sebebiyet veren böceğin adıdır. Nedeni nedir bilinmez ama o böcek zaten hep uçtu ve ama biz hep şanssızdık.

1. Hapşırık Sonrası ”Çok Yaşa!”

cok-yasa
Buda dünyanın belkide en yaygın batıl inancı olabilir. Öksürenin ardından söylenmez ama hapşıran kişinin ardından çok yaşa veya iyi yaşa denir. Siz yinede batıl inançmış bir daha hapşırana çok yaşa demeyeyim falan diye düşünmeyin. Biz zaten çok yaşaması için değil saygıdan diyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here