Dünyanın En Küçük 5 Ülkesi

Daha önce en çok nüfusa sahip ülkeleri derlemiştik. Bu listemizde de tam aksine dünyanın en küçük ülkelerine göz atacağız. İşte 2018 verilerine göre dünyanın en küçük 5 ülkesi.

5. San Marino

Bu ülkenin futbol kulübünü muhtemelen daha önce duymuş olmalısınız. Bu ülkenin nüfusu günümüzde yalnızca 30bin ve artış hızı bir hayli yavaş. Neden futbol takımlarının bu kadar başarısız olduğunu çözmek çokta zor değil 🙂

4. Tuvalu

Resime göre görüntüsünün muazzam olduğu ve hiç ülkeye benzemediği söylenebilir. Ancak burası 11bin nüfusa sahip küçük bir ülke.

3. Nauru

Sanki bir film karesine bakıyormuş hissi uyandıran bu yer Nauru adında ufak bir ülke. 13binlik ufak bir ülke olmasına karşın Nauruca adı verilen kendi dilleri bile var ve burada yaşayanların bir çoğu bu dili kullanıyor.

2. Vatikan

Muhtemelen adını daha önce duymuş olabileceğiniz bu devletin nüfusu 500’e yakın. Vatikan İtalya’dan bağımsız olarak 1929’da farklı bir ülke olarak anılmaya başlamış.

1.Lihtenştayn

Sıralama karışıklığı için kusura bakmayın aslında bu listede Vatikan birinci olmalıydı. Ancak liste karışık olduğu Lihtenştayn’ı birinci sırada görüyoruz. Ülkenin günümüzdeki nüfüsu yaklaşık 38bin civarında.

YORUM YAP

Yorumunuzu yazın.
Please enter your name here