Dünyanın En Mutlu 5 Ülkesi

2012 yılından beri en mutlu ülkeleri araştıran ”World Happiness Report” sitesi bu yılın verilerini yayınladı. Maaşlar, haklar ve özgürlüklerin listenin şekillenmesinde büyük önem taşıdığını belirtmekte fayda var. Olur da bir gün yurt dışına çıkıp orada yeni bir hayata başlama planı kurarsanız bu liste işinize yarayabilir.

5. Kanada / Puan: 7.40

kanada-puan
Dünyanın en geniş alana sahip ülkelerinden biri olarak biliniyor. Bol yeşillik alanı ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Kanada, ekonomi alanında da bir hayli iyi durumda. İnsanların özgürlükleri ve hakları da hat safhada olduğu için listenin beşinci sırasında yer alıyor.

4. Norveç / Puan: 7.52

norvec-puan

Dünyada adaletin ve demokrasinin en ileri olduğu ülkelerinden birisidir. Her ne kadar listenin dördüncü sırasında yer alsa da birçok insanın yaşama hayalini kurduğu ilk yer.

3. Danimarka / Puan: 7.56

danimarka-ulkesi
Danimarka bu raporda yer alan üçüncülüğünü yıllardır korumaya devam ediyor. Kişi başı milli gelirleri bir hayli yüksek ve buna rağmen yaşam ucuz. Turistlerinde severek tercih ettiği sosyal hareketliliği yüksek olan bir ülke.

2. İzlanda / Puan: 7.60

izlanda-refah
Atlas Okyanusunun kuzeyinde yer alan İzlanda’nın nüfusu 300 bin yani Türkiye’de birçok şehirle aynı orana sahip. Kuzey Avrupa’nın en soğuk şehirlerinden biri olsa da sessiz sakin kendi halinde bir ülke.

1. İsviçre / Puan: 7.62

isvicre-maas
Ve geldik haberi hazırlayan kurumun seçtiği en mutlu ülkeye. İsviçre, Avrupa’nın en yüksek maaş ortalamasına sahip. Aynı zamanda ülkede ekonomik alım gücü ve sivil özgürlükler çok iyi durumda.

YORUM YAP

Yorumunuzu yazın.
Please enter your name here