Ana sayfa Arşiv Kuzey Kore Hakkında 5 Şaşırtıcı Bilgi

Kuzey Kore Hakkında 5 Şaşırtıcı Bilgi

2014 yılında çekilen ”Röportaj” filmiyle daha bir merak konusu olan Kuzey Kore, diğer Asya ülkelerine göre çok daha farklı bir yaşam sürüyor. Hala büyük gizemler içeren ve gariplikleriyle dikkat çeken bu ülkeye biraz daha yakından bakalım.

5. Tuhaf İdam Cezaları

kuzey-kore-bilgiler-1

Ülkede o kadar şaşırtıcı cezalar var ki sudan sebepler yüzünden idam cezası alabilirsiniz. Örneğin Kuzey Kore resmi olarak ateist bir ülke ve bu yüzden İncil okumak yasak. Eğer okurken yakalanırsanız idam cezasıyla karşı karşıya kalırsınız.

4. Kot ve Piercing Yasak

kuzey-kore-bilgi-3

Ülkede onlarca yıldır mavi kot giymek yasak ve giyenlere ağır yaptırımlar uygulanıyor. Ancak son dönemlerde Kim Jong-Un’ın emriyle piercing takmakta yasak oldu.

3.Saç Modeliniz Hükümete Bağlı

kuzey-kore-saclar

Sadece hükümet tarafından belirlenen saç modellerinden birini tercih etmek zorundasınız. Bunun dışında saç modeline izin verilmiyor ve kadınlar için seçebileceği 18 farklı saç modeli bulunuyor.

2. Kendi Uzay Programları Var

kuzey-kore-nasa

Nasa kadar profesyonel ve bilinir olmasa da Kuzey Kore’nin de kendine ait uzay programı bulunuyor. Kuruluş tarihi belli olmayan bu programa Nada adını vermişler.

1. Fakirlerin Fotoğraflanması Yasak

kuzey-kore-fakirler

Kuzey Kore dış ülkelere kendini kötü durumda göstermemek için ülkedeki fakir insanların fotoğraflanmasını yasakladı. Uzun süredir uygulanan bu yasağa rağmen bazı turistler genede gizlice fotoğraf çekmeye devam ediyor.