Maaşlarına Göre Dünyanın En Zengin 5 Avrupa Ülkesi

Türkiye’de asgari ücret 500 doları bile bulmazken, bazı ülkeler adeta paranın içinde yüzüyor. Özellikle nüfus yoğunluğunun etkili olduğu bu liste biraz canınızı sıkabilir. Tabii ”orada ekmek 20 lira burada 1 lira” gibi düşüncelerle kendinizi bir nebze teselli edebilirsiniz. İşte Avrupa bazında ortalama maaşlarına göre dünyanın en zengin ülkeleri!

5. İsviçre

isvicre-para
Ortalama Maaş: 6800$
Nüfus: 8 Milyon

İsviçre’nin 4 tane resmi dili ve olabildiğince fazla bilim adamı bulunuyor. Bugüne kadar yapılan bir araştırma konusunu okurken muhtemelen o meşhur İsviçre’li bilim adamlarını duymuşsunuzdur. Maaş ortalamasını kesin bu tonla para kazanan bilimciler arttırıyor.

4. Lüksemburg

luksemburg-maas
Ortalama Maaş: 5800$
Nüfus: 550 bin

Muhtemelen bu yazıyı okumadan önce birçok kişi Lüksemburg’un ülke olduğunu bile bilmiyordu. Türkiye’de bir şehir kadar nüfusu olan bu şirin ülke, hızla gelişimini sürdürüyor. Lafın gelişi söylemiyoruz bunu, birkaç yıl önce olsa bu listede ilk 5’de bile olmayacaktı.

3. Danimarka

danimarka-zengin
Ortalama Maaş: 5660$
Nüfus: 5 milyon

Nüfusun bir çoğu başkent Kopenhag’da bulunuyor ve burada resmi asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Yaptığınız işe göre aldığınız maaş değişkenlik gösteriyor.

2. Norveç

norvec-ortalama-maas
Ortalama Maaş: 5500$
Nüfus: 5.1 milyon

Fotoğraftaki huzur veren güzel manzaradan da anlayacağınız üzre, Norveç Avrupa’nın en refah ülkelerinden biri. Biz bunu daha fazla yorumlamayalım siz manzaranın keyfini çıkarın.

1. İngiltere

ingiltere-asgari-maas
Ortalama Maaş: 4900$
Nüfus: 53.2 milyon

Vergi oranları diğer ülkelere nazaran daha yüksek olsa da, ortalama bir çalışan saat başı minimum 6 pound kazanıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu yazın.
Please enter your name here