Ana sayfa Arşiv McDonald’s Hakkında 5 İlginç Bilgi

McDonald’s Hakkında 5 İlginç Bilgi

Günde 70 milyona yakın insanı doyuran McDonald’s, dünya çapında en büyük fast-food şirketi olarak biliniyor. Özellikle hamburgerleriyle ün salan ve Amerika’da bir hayli popüler olan bu markayı yakından inceleyelim istedik. İşte sizleri büyük ihtimal şaşırtacak McDonald’s hakkında 5 garip bilgi;

5. İlk Restoran

mcdonalds-ilk-restoranıFotoğrafta görmüş olduğuz restoran 1943 yılında açılmış ve kayıtlara McDonalds’ın ilk restoranı olarak geçmiş. En yakın rakipleri olarak gösterilen Burger King ise ilk yerini 1955 yılında hizmete sunmuş.

4. İlk Menü

menuAslında şirket ilk kurulduğunda hamburger satışı yapılmıyordu. Bunun yerine sosisli sandviç ve patates kızartması satılıyordu. Açıldıktan birkaç yıl sonra hamburgerler menüye eklendi.

3. Ceo Kazancı

mcdonalds-ceoAmerika’da ortalama bir McDonalds çalışanının maaşı Ceo’ların kazandığı paranın öğle yemeği parasına bile denk gelmiyor. Ceo’lar yaklaşık 55 dakikada bir çalışanın bir aylık maaşını kazanıyor.

2. Patatesler ve Oyuncaklar

mcdonalds-markaMcDonalds’ın patates ve oyuncak piyasasında yeri büyük. Çünkü bazı menülerin yanında ücretsiz olarak verdiği oyuncaklar dünyada üretilen oyuncakların %20’sinden bile fazla. Dünya çapında yetiştirilen patateslerin yüzde 5’ini yine menülerine koymak için alıyorlar.

1. Çalışan Sayısı

mcdonalds-calisanDünyanın çeşitli bölgelerinde her gün en az 2 restoran açma başarısı gösteren McDonalds, gençlere sağladığı iş imkanlarıyla dikkat çekiyor. Amerika’da neredeyse her 15 kişiden 1’i burada çalışıyor.