Ana sayfa Arşiv Tarihteki En İlginç 5 Ayakkabı

Tarihteki En İlginç 5 Ayakkabı

Günümüzde üretilen ayakkabıların rahatlığından veya görünüşünden şikayet ediyorsanız bir daha düşünmeniz gerekecek. Eski tarihlerde insanların çoğunlukla tahtadan yaptıkları bu tuhaf ayakkabılar en azından sizi düşünmeye sevk edebilir. İşte bir döneme damgasını vuran ve görünümüyle şaşırtan 5 ilginç ayakkabı;

5. Chopine

ilginc-ayakkabilar-1

Bu ayakkabılar ilk olarak 1500’lü yılların sonunda İtalya’da üretildi. 17.yüzyılda neredeyse her kadının severek giydiği ve giyeni uzun gösteren bu ayakkabıları o döneme ait portrelerde göremiyoruz. Bunun sebebi 17.yüzyılda yaşayan kadınların uzun elbiseler giymesinden kaynaklıdır.

4. Paduka

ilginc-ayakkabilar-2

Bu ayakkabılar 1600’lü yıllarda Hindistan’da çok popülerdi. Genellikle fil dişinden ve gümüşten yapıldığı için giyen kişinin zengin olduğunu işaret ediyordu.

3. Gelin Ayakkabısı

ilginc-ayakkabilar-3

Özellikle 18.yüzyılda Avrupa’da çok yaygın olan bu tahta ayakkabıları, düğünden önce gelinin eşi yapıyordu. Erkek tarafı ayakkabının burnunu ne kadar uzun tutarsa evliliğin de o kadar uzun ömürlü olacağına inanılıyordu.

2. Balerin Çizmeleri

ilginc-ayakkabilar-4

Şimdiki balerin çizmelerini beğenmeyenler birde buna bakabilir. Upuzun topuklarıyla dikkat çeken bu çizmeyi günümüzde hala Japonlar ve bazı Asya ülkeleri kullanmaya devam ediyor.

1. Erkekler İçin Topuklu Ayakkabılar

17.yüzyılda yaşayan erkekler bu ayakkabıyı giyerek zengin ve asil bir aileden geldikleri mesajını veriyordu. Fotoğraftaki sarıdan hariç kırmızı rengi de bulunuyordu ama kırmızı rengi sadece kraliyet ailesinden olanlar giyebiliyordu.